Ózdi Városközponti Óvodák Nemzetőr Úti Tagóvodája

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

 BEVEZETŐ

 

Kedves Szülők!

 

 

Köszöntjük Önöket gyermekük óvodába lépésének alkalmából az Ózdi Városközponti Óvodákban!

 

Figyelmükbe ajánljuk az Óvoda házirendjét, mellyel segíteni kívánjuk a helyi szokások és szabályok megértését. Bízunk benne, hogy az óvodai életben való eligazodásban segíti majd Önöket!

 

Házirendünk minden olyan lényeges információt tartalmaz, amely az óvodai élethez szükséges! A kölcsönös tisztelet, bizalom és együttnevelő partneri viszony kialakítása érdekében kérjük, figyelmesen olvassák végig, és a gyermekek érdekében törekedjenek a benne foglaltak betartására!

 

 

Óvodáink már négy évtizede óta fogadják a gyerekeket sokoldalú, szakképzett óvodapedagógusok közreműködésével.

 

Jellemző a harmonikus, derűs, családias légkör, melyben a gyermekek felszabadultan, jól érzik magukat. Lehetőség nyílik a gátlásosabb, nehezen oldódó gyermekek számára is a beilleszkedésre, képességeik mélyebb kibontakoztatására.

 

Gyermeknevelési módszerünk „titka” az őszinte gyermekszeretetben, a gyermek tiszteletében, egyéni fejleszthetőségében keresendő.

 

Az óvoda legfőbb célkitűzése, hogy a gyermek szeretetteljes, nyugodt légkörben, igényes körülmények között töltsék ovis éveiket. A szabad játéktevékenységre helyezzük a hangsúlyt. Nevelési munkánkkal elősegítjük, hogy intézményünkből jól kommunikáló, saját véleményalkotásra képes, nyitott, egészséges, az iskolában jó esélyekkel induló gyermekek kerüljenek ki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                

 

Általános tudnivalók

 

 

       I. Szervezeti egységek  

   

 

Székhely óvoda:

 

 

A vezetői iroda telefonszáma:

Az óvoda e-mail címe:

 

 tagóvodák:

 

 

Tagóvoda telefonszáma:

 

 

 

 

megnevezése:

 

 

Ózdi Városközponti Óvodák

3600 Ózd, Katona József út 7.

 

48/472-563, faxszáma: 472-563

katonaovi@gmail.com

 

Ózdi Városközponti Óvodák Nemzetőr Úti Tagóvodája

3600 Ózd, Nemzetőr út 18.

 

48/472-707

Tagóvoda e-mail címe:

 

Intézmény OM azonosítója:

 

Intézmény fenntartója:

 

Intézmény vezetője:                             

 

Intézményvezető-helyettes:

nemzetorovoda@ozdkabel-net.hu

 

028516

 

Ózd Város Önkormányzata

 

Juhász Tamásné

 

Pusztai Ferencné

 

Az óvoda gyermekvédelmi felelőse:

Az óvoda gyerekorvosa:

Az óvoda védőnője:

 

 

Kossuth Henrietta

Dr. Lukács Annamária

Elekné Zsuponyó Anett

 

 

 

 

II. Általános rendelkezések

 

Ezen házirend:

 

v  A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény

v  1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról

v  a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VII.31.) EMMI rendelet

v  a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény

v  EMMI rendelet módosításáról szóló 32/2015.(IV.19.) EMMI- rendelet

v  az intézmény Alapító okirata

v  az intézmény Szervezeti és Működési Szabályzata

v  az intézmény Pedagógiai Programja alapján készült

 

 

 

 

 

 

 

A házirend hatálya:

 

  • A házirend az óvoda minden pedagógusára, illetve valamennyi alkalmazottjára, az intézménybe járó gyermekekre és szüleikre vonatkozik.
  • A házirend jogforrás, melynek megsértése jogsértés.
  • A házirendet az óvoda vezetője készíti el, és a nevelőtestület fogadja el. A házirend elfogadásakor, illetve módosításakor a Szülői Szerveztet egyetértési jogot gyakorol.
  • A házirend időbeli hatálya:

A gyermekek és szüleik vonatkozásában az intézményi gyermeki jogviszony kezdetekor keletkezik és az intézményi gyermeki jogviszony megszűnéséig tart, kiterjed a teljes nevelési évre.

  • A házirend területi hatálya:

A házirend előírásai az intézmény egész területén érvényesek, továbbá kiterjednek az intézmény szervezésében, a pedagógiai program megvalósításához kapcsolódó, óvoda épületén kívüli rendezvényekre, programokra, az oda-vissza való közlekedésre is.

 

 

A házirend nyilvánosságra hozatala:

 

  • Szülői értekezleteken hozzák nyilvánosságra, majd a megismerhetőség folyamatos biztosítása céljából hivatalos dokumentáció részeként elhelyezésre kerül az irodák előtti tárolóban, a hirdető táblán és hozzáférhető az óvodák honlapján.

 

III. A házirend célja, feladata és tartalma

 

 

  • A házirend fontos, hiszen az ebben foglalt előírások célja, hogy biztosítsák az óvoda törvényes működését, a nevelés és oktatás zavartalan megvalósítását, valamint a gyerekek közösségi életének megszervezését.
  • A Nkt.25.§ (2) bekezdése alapján az óvoda házirendje a gyermeki jogok és kötelességek gyakorlásával, a gyermekek óvodai életrendjével kapcsolatos rendelkezéseket állapít meg.
  • A házirend felülvizsgálata legalább kétévente szükségessé válik, még akkor is, ha erre nincs központi, illetve felsőbb rendelkezés. Az óvoda vezetőségének át kell tekintenie az éppen érvényes szabályzatot abból a szempontból, hogy megfelel-e a hatályos jogszabályi előírásoknak, érvényesülnek-e az előírásai, eleget tesz-e az intézmény által kitűzött szabályozási célnak.
  • A jogalkotó, a fenntartó általában a közoktatási törvény, illetve a hozzá szorosan kapcsolódó rendeletek jelentősebb módosítása után rendel el kötelező házirend-felülvizsgálatot, amelynek célja, hogy az intézményi szabályok összhangban legyenek a megváltozott jogszabályi környezettel.
  • A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény és a Nemzeti Köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény szerint a házirendet nyilvánosságra kell hozni, és beiratkozáskor, illetve érdemi változás esetén át kell adni a szülőnek.
  • Az óvoda a nevelési programját oly módon köteles elhelyezni, hogy azt a szülők szabadon megtekinthessék. Az óvoda vezetője vagy az általa kijelölt pedagógus köteles a szülők részére tájékoztatást adni a nevelési programról, illetve a pedagógiai programról. Az óvoda szervezeti és működési szabályzatában kell meghatározni, hogy hol, milyen időpontban lehet tájékoztatást kérni a nevelési programról, illetve a pedagógiai programról.
  • Fentieket a szervezeti és működési szabályzat és a házirend tekintetében is alkalmazni kell.
  • Az óvoda házirendje tartalmazza a gyermeki és a szülői jogok és kötelességek gyakorlásának módját, valamint az óvoda munkarendjével, pedagógiai munkájával kapcsolatos rendelkezéseket.
  • A házirendben állapítható meg a gyermekek napirendje; a játék, a pihenőidő, a szabad levegőn tartózkodás és a foglalkozások ideje, aránya és rendje. Tartalmazza továbbá az óvoda helyiségei, berendezési tárgyai, eszközei használatának rendjét

 

 

 

 

 

 IV. Az intézmény pontos nyitva tartása

 

 

v  A nevelési év meghatározása: szeptember 01-től augusztus 31-ig tart.

v  A nevelés nélküli napok száma: 5, amikor az óvoda zárva tarthat.

v  Nyári zárás ideje: (5 hét), takarítási szünet, melynek időpontját február 15.-ig ismertetjük a gyermeköltözők faliújságára kifüggesztve, illetve a gyermekek elhelyezését vagy a székhelyintézményben, vagy a tagóvodában biztosítjuk.

v  Az ügyeletek megszervezésének rendje a nevelés nélküli napokon:

-          A nevelés nélküli napokon a gyermekek elhelyezése székhely, ill. tagóvodában történik.

-          A gyerekek reggel 5.30 órától 7.00 és 7.30 óráig, délután 15.00 és 15.30 órától 16.30 óráig ügyeleti szobában tartózkodnak, ügyeletes óvodapedagógus felügyelete alatt. Ezen kívül a gyerekeket saját csoportszobájukban, a saját óvodapedagógusuknak adják át.

v  Napi nyitva tartás: hétfőtől péntekig reggel 5.30-tól délután 16.30-ig.(16.30-ig el kell hagyni az intézmény területét)

v  Az óvoda bejárati ajtaja zárva tartásának rendje:

 

-          Délelőtt: 8 óra és 12 óra között

-          Délben: 12.30 és 15 óra között

-          Délután: 15.30 órától, amennyiben valamennyi óvodai csoport már az udvaron tartózkodik.

 

                     Ha az ajtó zárva van, csengetni kell.

 

 

 

V. Az óvoda használatba vételének rendje

 

 

1. Mikor veheti igénybe a gyerek az óvodát?

 

v  A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt.

v  A jegyző - az egyházi és magán fenntartású intézmények esetében a fenntartó - a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, az ötödik életév betöltéséig felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja. (NKT 8.§)

v  Akkor vehetik igénybe a gyermek az óvodát, ha betöltötte harmadik életévét.

v  A harmadik életév betöltésétől az iskolaérettség eléréséig.

v  Amikor a gyerek egészséges, és erről orvosi igazolást tud a szülő bemutatni az óvónőnek.

 

Minden nevelési év elején szükséges olyan orvosi igazolás hozása, amely arról tájékoztatja az óvodapedagógust, hogy a gyermekfertőző betegségektől mentes, és közösségbe mehet!

 

 

 

2. Óvodai beiratkozás

 

 

v  Az óvoda köteles férőhely esetén felvenni azt a gyermeket, aki életvitelszerűen az óvoda körzetében lakik (kötelező felvételt biztosító óvoda).

Életvitelszerű ott lakásnak minősül, ha a gyermek a kötelező felvételt biztosító óvoda körzetében található ingatlant otthonául használja és az ilyen ingatlan a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásában a gyermek lakóhelyeként vagy tartózkodási helyeként az óvodai beiratkozás első határnapját megelőző három hónapnál régebb óta szerepel.

 

v  A szülők és gyermekek számára lehetőséget biztosítunk az intézmény megtekintésére és a felmerülő kérdések megválaszolására, a pedagógiai program megismerésére és a leendő óvodapedagógusokkal való megismerkedésre a vezetővel történő előzetes egyeztetés után.

v  A beiratkozás a szülő személyes megjelenésével történik. Minden nevelési évre újra be kell íratni a gyermekeket. Ekkor a szülők tájékoztatása (a házirend átadása) után a gyerek adatai rögzítésre kerülnek.

v  A beiratkozás folyamatos. Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik, az Óvodai felvételi előjegyzési naplóba. Az adatok igazolása érdekében a gyermek és a szülők személyazonosságát igazoló dokumentumokat be kell mutatni:

 

-          a gyermek nevére kiállított személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolványt, (személyi azonosító hiányában a gyermek születési anyakönyvi kivonatát)

-          a szülő személyi azonosító és lakcímet igazoló hatósági igazolványát,

-           a nem magyar állampolgárságú gyermek esetében igazolni kell a Magyarország területén való tartózkodásra jogosító engedély másolatát.

v  A szülőt megilleti a szabad óvodaválasztás joga. A gyermeket elsősorban abba az óvodába kell felvenni, amelynek körzetében lakik, illetőleg ahol a szülője dolgozik. Az Ózdi Városközponti Óvodák körzetesített

v  Gyermekfelvételi Szabályzat szerint történik a gyermekfelvétel. A felvételről, átvételről az óvodavezető dönt.

v  Az óvodai felvétel, beiratkozás időpontját (hirdetmény útján) a beiratkozást megelőzően egy hónappal közzéteszi az intézmény.

v  A felvételt nyert gyermekeket az intézményvezető a beiratkozást követően egy hónapon belül írásban értesíti, illetve az elutasított gyermekek szüleit határozat formájában értesíti.

v  Felvételt nyert gyermekek csoportba osztásáról az óvodavezető dönt, a szülők és az óvodapedagógusok véleményének figyelembevételével.

 

 

3. Az óvodai jogviszony megszűnésének általános szabályai

 

 

v  A jegyző a szülő kérelmére engedélyt adhat a gyermek óvodából történő kimaradására

v  Amennyiben a szülő másik óvodába kívánja áthelyeztetni gyermekét.(köteles írásban értesíteni a vezetőt)

v  A gyermeket felvették az iskolába, nevelési év utolsó napján . A szülő a meghirdetett időpontban köteles gyermekét beíratni az illetékes, vagy választott iskolába az óvoda által kiállított szakvéleménnyel.

v  Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a kormányhivatal a szülő kérelmére szakértői bizottság véleménye alapján engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kor előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.

 

 

 

 

4.Mulasztás, távolmaradás igazolásának szabályai

 

 

v  Ha a gyermek az óvodai foglalkozásról távol marad, mulasztását írásban igazolni kell!

 

Igazolt a távollét ha:

  • a szülő hó végén írásban a mulasztási napló részeként vezetett füzetben kérte a gyermeke távolmaradását és erre engedélyt kapott
  • a gyermek beteg volt, de a három napon túli betegségét csak orvosi igazolással igazolhatja
  • a gyermek hatósági intézkedés vagy egyéb alapos indok miatt nem tudott kötelezettségének eleget tenni.
  • Egyéb esetben, amennyiben a szülő három napnál hosszabb ideig (üdülés, külföldön való tartózkodás...) nem kívánja az óvodát igénybe venni, az intézmény vezetőjétől szükséges engedélyt kell kérni.

 

v  Ha a gyermek egy nevelési évben igazolatlanul öt nevelési napnál többet mulaszt, azt az óvoda vezetője, ill. gyermekvédelmi felelőse jelzi az illetékes gyámhatóságnak, a gyermekjóléti szolgálatnak.

v  Tíz nevelési nap után a mulasztást jelezzük az általános szabálysértési hatóságnál, azaz a járási hivatalnál.

 

 

VI. Pedagógiai munka az óvodában

 

 

Az óvodai életet, a foglalkozásokat az intézménynek oly módon kell megszerveznie, hogy a szülők és a fenntartó igényeinek megfelelően, a szakmai követelményekben megfogalmazott színvonalon eleget tudjon tenni a gyermekek nevelésével és ellátásával, gondozásával összefüggő feladatainak.

 

 

 

Nevelési alapelveink

 

Törekszünk arra, hogy az általunk nevelt óvodások sokoldalúan, harmonikusan fejlődjenek. Személyiségük kibontakoztatásakor figyelembe vesszük az életkori sajátosságaikat és az egyéni képességeiket. Nevelésük során a gyermek mindenek felett álló érdekeit tartjuk szem előtt.

 

 

 

Intézményi rendezvények, ünnepek

 

v  Az óvodában több olyan esemény kerül megrendezésre, mellyel hagyományt ápol az intézmény. Ilyen többek között a Gyermeknap, az Összefogás napja, a szülők részére rendezett előadások, közös programok.

v  A munkaterv szerinti és a csoport eseményekről a szülők szülői értekezleten, meghívókból, illetve a hirdetésekből kapnak értesítést. Ezek az események a szülők-gyermekek és az óvoda kapcsolatát mélyítik.

v  Az óvodában rendszeresen szervezésre kerülnek óvodán kívüli kirándulások, séták, célzott tapasztalatszerzési lehetőségek. A nevelési év elején a szülők írásban nyilatkoznak az óvodán kívül szervezett programokon való részvétel lehetőségéről.

Hit- és vallásoktatás: A területileg illetékes bejegyzett egyházak az óvoda nevelési programjától függetlenül hit és vallásoktatást szervezhetnek, melynek óvodánk lehetőséget biztosít.

v  Óvodánk lehetőséget és helyet biztosít szülői igény szerint „óvodán kívüli” foglalkozásoknak is (OVI torna, idegen nyelvoktatás….).  A foglalkozásokra a délutáni órákban kerül sor. A szülők írásban engedélyezik, hogy az óvodapedagógus átadhatja intézményen belül a gyermeket a foglalkozást tartó KÜLSŐS pedagógusnak. Innen a gyermekért a felelősség a külsős pedagógust terheli! A foglalkozást tartó pedagógus adja át a gyermeket érkezéskor a szülőnek.

 

 

VII. Gyermekek az óvodában

 

1. A gyermek jogai

 

v  A gyermek joga, hogy a nevelési és oktatási intézményben, biztonságban és egészséges környezetben neveljék, oktassák. Óvodai napirendjét életkorának megfelelően alakítsák ki (játékidő, levegőztetés, pihenőidő, étkezés, testmozgás...). Biztonsága érdekében az óvodában tartózkodása ideje alatt, végig pedagógus felügyelete alatt álljon.

v  A gyerekemberi méltóságának és személyiségének tiszteletben tartása.

v  A gyerek joga, hogy képességének, érdeklődésének megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön.

v  Nemzeti, illetve etnikai hovatartozásának megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön. (Több szülő együttes kérése alapján.)

v  Vallási, világnézeti, nemzeti vagy etnikai önazonosságát tiszteletben kell tartani.

v  A gyerek nevelése és oktatása az intézmény pedagógiai programja alapján történik, amely szerint az ismeretek közlését, átadását tárgyilagosan és többoldalúan kell megvalósítani. Biztosítani kell a foglalkozásokon való részvételét.

 

v  A gyerek cselekvési szabadságát, családi élethez, magánélethez való jogát az óvoda nem korlátozhatja, de a gyermek ezen jogának gyakorlása közben nem veszélyeztetheti saját, illetve társai, az óvoda alkalmazottjainak egészségét, testi épségét. Nem akadályozhatja viselkedésével a többiek fejlődéshez, művelődéshez való jogát.

v  A gyermek az intézmény eszközeit (játékok, foglalkozási, fejlesztőeszközök), berendezéseit (bútorok, rádió, magnó...), felszereléseit ingyenesen használhatja. Neveléssel törekszünk arra, hogy ezekre vigyázzon, és azokat rendeltetésszerűen használja.

v  Életkorának és fejlettségének megfelelően a napirendben és a házirendben megfogalmazottak szerint vegyen részt saját környezete és az általa használt játékok, eszközök rendben tartásában.

 

 

2. A gyerekek ápoltsága, ruházata az óvodában

 

 

v  A gyerek akkor ápolt, ha a teste, a haja, illetve a körme tiszta, az utóbbi megfelelő méretűre le van vágva.

v  A szobai, udvari váltóruhát, cipőt egészségi és kényelmi szempontok szerint válasszák ki. Nem célszerű a szoros, esetleg kinőtt ruházat. Kerülendő a műszálas, illetve túl merev anyagú farmeröltözet, a zárt edzőcipő.

v  Az öltözék, cipő, csizma jellel való ellátását kérjük az elcserélés elkerülése érdekében. A ruhákat, cipőket a kijelölt helyen, az öltözőben, a gyerek saját polcán helyezzék el.

v  A ruhászsákba tegyenek pótruhát (fehérnemű, zokni, póló).

v  Tornafelszerelés meglétéről (az adott csoport óvónőinek kérésé alapján) és annak tisztaságáról gondoskodjanak a heti nagytorna napján.

 

 

3. A gyerekek étkeztetése az óvodában

 

 

v  A gyerekek napi háromszori táplálkozásának megszervezése az óvoda feladata. Az óvoda köteles a felhasznált élelmiszerekből ételmintát 48 órán át a hűtőben megőrizni (ÁNTSZ), kivéve a kirándulásokra készült tízórai és a vitaminpótlására szolgáló plusz gyümölcs, zöldség.

v  Házilag készített süteményt, tortát a szigorú HACCP-s előírások betartásával tudunk csak fogadni. (születésnapok, névnapok, rendezvények…)

v  A gyerek egyéni etetése otthonról hozott élelmiszerrel a többi gyerek előtt, az óvoda területén (csokoládé, túrórudi, cukorka, banán...) nem etikus, valamint az óvoda tisztán tartását (öltöző, folyosó) is nehezíti.

v  Az étkezések időpontja: tízórai 8.oo és 9.oo óra között, ebéd 11.3o és 12.3o óra között, uzsonna 14.3o-15.oo ig.

 

 

4. A gyerekekkel kapcsolatos egészségügyi szabályok

 

v  ÁNTSZ által előírt szabály, hogy a tanév alatt (szeptember 1-jétől június 15-ig) betegség esetén a háromnapos hiányzás után be kell mutatni az orvosi igazolást.

v  Az óvodában csak teljesen egészséges gyerek tartózkodhat! Beteg, megfázott, gyógyszert, láz- vagy köhögéscsillapítót szedő, még lábadozó gyerek bevétele az óvodába a gyermek biztonságos gyógyulása és a többi gyermek egészségének megőrzése érdekében nem lehetséges. Ilyen esetben az óvónő kötelessége a gyerek átvételének megtagadása.

v  Otthonról beküldött gyógyszer beadása a nap folyamán az óvónők részéről tilos! A rendszeresen gyógyszert szedő gyermekek szülei egyeztetésre keressék fel az óvodavezetőt.

v  Amennyiben a gyerek napközben belázasodik, hány, hasmenése, hasgörcse, illetve kötőhártya-gyulladása van, az óvónő köteles a szülőt telefonon értesíteni. Ilyen esetben a gyereket a lehető legrövidebb idő alatt el kell vinni az óvodából. Az orvos felkereséséről a szülő gondoskodik. Ezután a gyerek csak orvosi igazolással jöhet újból óvodába.

 

Az óvónő teendője baleset, vagy napközben megbetegedő gyerek esetén:

A gyereket haladéktalanul el kell látni, miközben a csoportja felügyeletét meg kell szerveznie. A baleset súlyosságától függően, illetve eszméletvesztés, lázgörcs esetén orvosról kell gondoskodni (mentő, orvos kihívása, elszállítása orvoshoz).

v  Fertőző betegség (rubeóla, bárányhimlő, skarlát, májgyulladás, tetű...) esetén a szülőnek bejelentési kötelezettsége van. Az óvoda a bejelentést követően jelez az ÁNTSZ felé, és fertőtlenítő takarítást végez.

 

 

 

5. Óvó-védő előírások:

 

v  Minden óvodapedagógus törvényben meghatározott feladatát képezi az, hogy a rábízott gyermekek részére az egészségük, testi épségük megőrzéséhez szükséges ismereteket átadja, és ezek elsajátításáról meggyőződjék.

v  Külső helyszínekre szervezett programok, séták, kirándulások előtt szükség szerint minden óvodai csoportban a gyermekek életkorának megfelelően ismertetik az óvodapedagógusok az egészségük és testi épségük védelmére vonatkozó szabályokat, veszélyforrásokat és az elvárható magatartásformát.

v  Az óvoda csak megfelelőségi jellel ellátott játékokat biztosít a gyermekek számára.

v  Az óvodai csoportok nevelési tervében megismertetjük a gyermekekkel a biztonságuk és testi épségük megóvásával kapcsolatos ismereteket, rendszabályokat és viselkedési formákat.

v  Az épületen belül mindig felnőtt felügyelete mellett tartózkodhatnak, közlekedhetnek a gyermekek. Csak kijelölt helyen és időben végezhetnek fokozottan balesetveszélyes tevékenységeket (pl.: futkározás, kerékpározás, rollerezés, stb.) A lépcsőkön egyes sorban, kapaszkodva közlekedhetnek. Ha törött, sérült eszközt találnak környezetükben, azonnal szólnak a közelükben tartózkodó óvodai alkalmazottnak, a balesetveszély elhárítása miatt.

v  Az udvari játékok használata során folyamatosan felnőtt felügyeli az ott játszó gyermekeket, az eszközök rendeltetésszerű használatára figyelve.

v  A gyermekek védelme mindannyiunk egyéni felelőssége.

v  Minden váratlan helyzetről, rendkívüli eseményről azonnali tájékoztatást kell adni az óvoda vezetőjének, annak távollétében az óvoda vezető-helyettesének.

v  Gyermekbaleset esetén, vagy ha ennek veszélye fennáll, a pedagógus az alábbiak szerint intézkedik (elsősegélynyújtás, szülő értesítése, veszélyforrás elhárítása).

v  Óvodába érkezéskor, távozáskor kérjük a felnőtteket a balesetveszélyes helyzetek elkerülésére, a gyermek testi épségének megőrzésére.

v  Az óvodapedagógus csak olyan általa készített, használt pedagógiai eszközöket vihet be a gyermekek közé, amely életkori sajátosságuknak megfelel, egészségüket, testi épségüket nem veszélyezteti.

v  A szülők a foglalkoztató terembe utcai cipőben egészségügyi okok miatt nem léphetnek be.

v  A folyosón gyermekek nem étkezhetnek. Kérjük a szülőket, ne adjanak édességet, rágógumit stb. tekintettel a többi gyerekre.

v  A fülbevaló, nyaklánc, karlánc, gyűrű elvesztéséért, a viseléséből adódó balesetekért az intézmény felelősséget nem vállal.

v  Az óvodába behozott kerékpár, roller stb. biztonságáért az óvoda nem vállal felelősséget.

v  Az egészség megóvása érdekében a gyermekért érkező szülők az épületbe élő állatot nem hozhatnak be!

 

 

 6. A gyerekek érkezésének és távozásának rendje

 

v  Nevelésünk, oktatásunk eredményessége érdekében kérjük, hogy a gyermek reggel 7.45 óráig érkezzen meg az óvodába, fésülten, rendezett külsővel.

v  Az óvodába érkezésekor a szülő minden esetben személyesen kísérje a gyermekét az óvónő által felügyelt csoportszobába, a kapuból elengedett gyerekért, az öltözőben, a mosdóban hagyott gyermekért felelősséget nem tudunk vállalni.

v  A szülő minden esetben ellenőrizze, hogy a gyermeke ne hozzon be az óvodába olyan tárgyat, amely baleset forrása lehet (gyufa, kés, tű, öngyújtó...).

v  A gyereket a szülők, ezen kívül az általuk megnevezett, írásban bejelentett felnőtt, illetve nagyobb testvér viheti haza. Ennekhiányában a gyermeket nem adja ki az óvoda!

v  A válófélben lévő szülők esetében a gyerek elvitelét csak bírósági végzés bemutatása után korlátozhatja valamelyik szülő a másik rovására.

v  Amennyiben a gyerekért nem jönnek az óvoda zárásáig (16.30-ig), az ügyeletes óvónő kötelessége először telefonon keresni a szülőt, majd ha ez nem vezetett eredményre, a gyermeket a Gyermekvédelmi és Ifjúsági Intézetbe kell elvinnie.

v  A szülő kötelessége, hogy elősegítse gyermekének a közösségbe történő beilleszkedését, az óvoda rendjének, a közösségi élet magatartási szabályainak elsajátítását.

v  Lakcímben, elérhetőségben (telefon) történő változást a gyermek érdekében be kell jelenteni a csoport óvónőinek.

 

 

7. A gyerekek otthonról behozott tárgyainak, játékainak szabályozása

 

 

v  Az óvodának a Kt. 40. § (8) pontja szerint lehetősége van az óvodai élet gyakorláshoz nem szükséges eszközök, tárgyak bevitelét megtiltani, korlátozni vagy feltételekhez kötni. Amennyiben a szülők az előírt szabályozást nem tartják be, a bekövetkezett kárért az óvoda csak szándékos károkozás esetén felel.

v  Behozható tárgyak: olyan személyes szőrös kisállat, takaró, párna..., amely a gyerek elalvását és az otthontól való elszakadást segíti, megkönnyíti.

v  Az alváshoz, leváláshoz szükséges tárgyakon kívül csak olyan játékokat, tárgyakat hozhatnak be, aminek a csoporttársakkal való megosztását, megrongálódását, elvesztését a szülők vállalják.

v  A behozható tárgyakkal kapcsolatos szokásrendet, szabályokat minden csoport a szülőkkel egyeztetve maga alakítja ki.             

v  Nem hozható be az óvodába: ékszerek, drága és veszélyes játékok, öngyújtó, gyufa, kés. Amennyiben ez mégis megtörténik, az óvónő ezeket elveszi a gyerektől, biztonságba helyezi, és hazamenetelkor átadja a szülőnek.

 

 

 

8. A gyerekek nagyobb csoportjának meghatározása

 

 

Nagyobb csoport lehet:

  • az azonos csoportba járó, ugyanahhoz a két óvónőhöz tartozó gyerekek csoportja, az életkortól függetlenül, amennyiben vegyes csoportról van szó;
  • az azonos életkorú gyerekek csoportjától függetlenül, például az óvodát kezdő, illetve az iskolába menő gyerekek csoportja;
  • külön, speciális foglalkozásokon részt vevő gyerekek csoportja, például a fejlesztő, felzárkóztató, logopédiai, gyógytorna, tehetséggondozó foglalkozásokon részt vevő gyerekek csoportja;
  • az önköltséges tanfolyamokon részt vevő gyerekek csoportja (torna, kézügyesség, nyelv...).

 

 

 

9.A gyermekek jutalmazásának és a fegyelmező intézkedések elvei, formái

 

A szociális szabályok tanítása az óvodában a gyermek későbbi beilleszkedését, közösségi sikereit

alapozzák meg.

 

9.1. A dicséret és az elmarasztalás esetén egyaránt fontos alapelvek:

 

v  arányosság elve - a cselekvés mértékével legyen arányos

v  értelmezés elve - értelmezzük, elmagyarázzuk a gyermek számára a cselekedetét, és a döntésünket is, így kialakul a tett és a következmény közötti jó összefüggés

 

v  időzítés elve - a tett után közvetlenül, mert később elhalványul a tett és nem érti a jutalmazást

v  következetesség elve - a gyermekcsoport szabályai, szokásrendje a közösség minden tagjára érvényes.

v  mérsékelt jutalom elve: biztosítjuk a fokozás lehetőségét (A jutalom fokozása nagyobb hatású, mint az állandó nagyságú jutalom)

v  korlátok megfogalmazásának elve: A szabályok kialakítása során figyelembe kell venni az életkor sajátosságait, az elvárható magatartást, és az elvárható teljesítményt. Ezekhez kell igazítani a betartandó szabályokat.

 

 9.2.A gyermekek jutalmazásának leggyakoribb formái:

 

v  A legegyszerűbb és legfontosabb jutalom a gyermek felé forduló figyelem és a dicséret

v  megbízatások adása, tevékenységbe való nagyobb bevonás,

v  a csoport számára kiemelkedő élmények nyújtása, a csoport kedvelt elfoglaltságának biztosítása (kirándulás, mesélés, bábozás stb.)

v  metakommunikációs eszközök és szóbeli elismerés alkalmazása: simogatás, ölbe vétel, ölelés, figyelem elismerő mosoly, tekintet;

v  Tárgyi jutalmazás: levonók, apró képecskék, színező lapok…Versenyeken, rendezvényeken történő szereplés során emléklappal, jutalomtárgyakkal( képeskönyv, édesség…) ismerjük el az eredményes részvételt.

 

9.3.Az óvoda fegyelmező intézkedése:

 

v  Azt a gyermeket, aki viselkedésével megsérti a magatartási szabályokat, nem tartja be az óvodai házirendben foglaltakat, veszélyezteti saját, társai, vagy az intézmény dolgozóinak testi épségét, rongálja az intézmény berendezését vagy társai felszerelését többszöri figyelmeztetés után rövid ideig kiemeljük a gyermekek közül, és a játéktevékenységből.

v  A gyermek magatartásáról beszámolunk a szülőnek és kérjük segítségét, támogatását a helyes viselkedés kialakításában.

v  A gyermekek kirívó magatartásáról minden esetben feljegyzést készítünk a csoportnaplóba.

v  Súlyos magatartási probléma esetén, rendszeres fegyelmezés után szakmai segítséget kérünk a Pedagógiai Szakszolgálattól.

 

 

 

VIII. Szülők az óvodában

 

 

 1.A szülő jogai

 

v A szülő joga a szabad óvodaválasztás (állami, egyházi, magán).

v  A szülő joga, hogy megismerje a nevelési-oktatási intézmény pedagógiai programját, szervezeti és működési szabályzatát, házirendjét, tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról. A házirend egy példányát a beiratkozáskor betekintés céljából át kell adni a szülőnek.

v  Joga, hogy saját gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről rendszeresen részletes és érdemi tájékoztatást, a gyerek neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon.

v  Az intézmény vezetője és a pedagógus hozzájárulásával részt vegyen a foglalkozásokon.

v  Kezdeményezheti szülői szervezet, óvodaszék létrehozását, és abban tevékenyen közreműködhet.

v  Az óvodai szülői szervezet (közösség) figyelemmel kíséri a gyermeki jogok érvényesülését, a pedagógiai munka eredményességét.

v  Megállapításairól tájékoztathatja az intézmény nevelőtestületét és a fenntartót. A gyerekek nagyobb csoportját érintő bármely kérdésben tájékoztatást kérhet az óvoda vezetőjétől, és az adott kérdés megtárgyalásakor, mint a szülői szervezet képviselője, tanácskozási joggal részt vehet a nevelőtestületi értekezleten.

 

 

 

2.A szülő kötelességei

 

 

v  A szülő kötelessége, hogy gondoskodjon a gyermeke testi, érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről.

v  Kötelessége, hogy biztosítsa gyermeke zavartalan és rendszeres óvodába járását;  hároméves kortól, a gyermeknek napi négy órán keresztül, a szervezett foglalkozások idején óvodai nevelésben kell részesülnie.

v  Nem szűnhet meg a gyermek óvodai nevelése a szülő bejelentése, befizetési kötelezettség elmulasztása vagy igazolatlan hiányzás miatt. Amennyiben a szülő másik óvodába kívánja vinni a gyermekét, az új óvoda igazolását meg kell kérni. Visszajelzés hiányában értesíteni kell az illetékes jegyzőt.

v  Kötelessége, hogy figyelemmel kísérje gyermeke fejlődését, és a tőle elvárható módon segítse a fejlődés folyamatát, valamint a gyerek közösségbe való beilleszkedését, a közösségi élet szabályainak elsajátítását.

v  Rendszeresen tartson kapcsolatot a gyermekével foglalkozó pedagógusokkal, és részükre az együttnevelés érdekében a szükséges tájékoztatást adja meg.

v  Gyermekével megjelenjen a Pedagógiai Szakszolgálatnál, továbbá biztosítsa gyermekének az iskolapszichológusi, óvodapszichológusi vizsgálaton és a fejlesztő foglalkozásokon való részvételét, ha a gyermekével foglalkozó óvodapedagógusok kezdeményezésére, a nevelőtestület erre javaslatot tesz. Ha az e bekezdésében foglalt kötelezettségének a szülő nem tesz eleget, a kormányhivatal hatósági eljárás keretében kötelezi a szülőt kötelezettségének betartására.(NKT 72§(4)

v  Tartsa tiszteletbe az óvoda dolgozóinak emberi méltóságát és jogait. A pedagógus, valamint az ő munkáját segítő alkalmazottak a nevelői-oktatói munka, illetve a gyerekekkel összefüggő tevékenysége során büntetőjogi védelem szempontjából közfeladatot ellátó személyeknek számítanak.

v  Az a gyermek, aki az intézményből betegen ment haza, csak orvosi igazolással jöhet újra óvodába. Lázas beteg gyermeket az értesítéstől számított legrövidebb időn belül el kell vinni az óvodából.

 

 

 

3.A család és az óvoda közös nevelési elveinek kialakítása

 

 

v  Az óvodánkba járó gyerekeket arra neveljük, hogy tanulják meg tisztelni a felnőtteket, szeressék és fogadják el pajtásaik egyéniségét, másságát, tudják kifejezni magukat, de legyenek képesek alkalmazkodni is. Az esetleges konfliktusokat ne durvasággal, erőszakkal, árulkodással oldják meg. Ezen törekvésünk sikerességének érdekében kérjük, hogy otthon is ezeket az alapelveket erősítsék gyermekeikben.

Például:

    • ne tegyenek a gyerek előtt indulatos, negatív megjegyzéseket mások gyermekére, annak származására, az óvodára, az ott dolgozó felnőttekre;
    • ne biztassák gyermeküket verekedésre, még ha előző nap az Ön gyerekét érte esetleg sérelem.

v  A szülőkre, a gyermekekre és az óvoda dolgozóira egyaránt vonatkozik emberi jogaik és méltóságuk tiszteletben tartásának kötelezettsége. Az intézmény minden alkalmazottja közfeladatot ellátó személy, így büntetőjogi védelem alatt áll.

 

 

4.A nevelőkkel való kapcsolattartás, együttműködés lehetőségei

 

v  A szülőknek lehetőségük van arra, és azt mi igényeljük is, hogy az óvodában folyó pedagógiai munka kialakításában a megfelelő fórumokon aktívan részt vegyenek, ötleteikkel segítsék elő a közös gondolkozást.

v  Annak érdekében, hogy a gyerekeket a nekik legmegfelelőbb módszer szerint neveljük, szükség van igazi, valós együttműködésre, nyitottságra és őszinteségre. Komolyabb probléma, konfliktus, ellentét esetén mindenképpen keressék fel az óvónőt, illetve az óvoda vezetőjét, és velük közösen próbálják megoldani a konkrét helyzetet. Az együttműködésre alkalmas fórumok:

  • szülői értekezletek,
  • játszódélutánok,
  • nyílt napok,
  • közös rendezvények,
  • Fogadóórák,
  • az óvónővel való rövid, esetenkénti megbeszélések.

 

v  Óvodánkban gyermekvédelmi felelős segíti a szülőket. A gyermekvédelmi felelős saját műszakján, saját csoportjában kereshető.

v  Kérésünk, hogy reggel és hazavitelkor a néhány mondatos információcserén túl se a gyerekkel kapcsolatos, se magánjellegű beszélgetés miatt az óvónő figyelmét a gyerekekkel való foglalatossága közben hosszabb időre ne vonják el, mert az előidézheti baleset kialakulását, és zavarhatja a nevelés-oktatás folyamatát!

v  A gyermekükkel kapcsolatban információt, tájékoztatást csak a gyerek saját óvónőitől vagy az óvodavezetőtől kérjenek. Az óvodatitkár, a dadusok nem illetékesek.

v  Az óvoda helyiségeinek (csoportszobáinak, konyhájának, WC-jének) és udvarának a szülők általi használatának rendjét az ÁNTSZ-előírásoknak és a helyi szabályozásoknak megfelelően alakítjuk. Az intézmény egész területén, beleértve az óvoda udvarát is, tilos a dohányzás!

 

 

5.Szülők tájékoztatása

 

 

v  Az óvoda és a csoportok által szervezett programokról, rendezvényekről, időpontokról a szülőket folyamatosan tájékoztatjuk a faliújságokon.

v  A dokumentumokkal kapcsolatban a szülők a fogadóórák alkalmával az óvodapedagógusoktól és az óvodavezetőtől kérhetnek tájékoztatást.

v  A pedagógiai programról és a házirendről minden nevelési év első szülői értekezletén tájékoztatást nyújtunk.

v  Felmerülő kérdéseikkel, javaslataikkal szóban, vagy írásban, személyesen vagy választott tisztségviselők útján forduljanak elsősorban gyermekük óvodapedagógusaihoz, és az óvodavezetőhöz

 

6.Adatkezelés

 

A gyermek személyi adatait az óvodavezető, az óvodatitkár és a gyermek csoportjában dolgozó óvodapedagógusok kezelhetik, az adatkezelés törvényi szabályainak megfelelően.

 

A pedagógusok a gyermek fejlődéséről információt adnak a szülőnek, gondviselőnek korlátozás nélkül, egyéb személynek csak az intézményvezető engedélyével az adatkezelés-továbbítás törvényi szabályainak betartásával lehet.

 

A szülőnek az óvodavezetőhöz szükséges fordulnia, amennyiben betekintést szeretne nyerni azzal kapcsolatban, hogy az óvodában hol és milyen adatait tartják nyilván.

 

A szülőnek az esetleges adatváltozásokat a legrövidebb időn belül jelezniük szükséges írásban az óvodapedagógusoknak és óvodavezetőnek.

 

A szülők véleménynyilvánítási formái:

-          személyes megbeszélés (időpont egyeztetés szükséges)

-          fórumon való felszólalás, véleményközlés

-          írásos megkeresés.

 

A véleménynyilvánítás gyakorlása során a szülő nem sértheti az óvoda alkalmazottjainak a többi gyermeknek, a gyermekek szüleinek a személyiségi jogait, emberi méltóságát.

 

 

7.Panaszkezelés:

 

v  Probléma, panasz, észrevétel esetén a szülő az óvodapedagógushoz, étkezéssel kapcsolatosan az élelmezésvezetőhöz fordulhat.

v  Amennyiben nem oldódik meg megnyugtatóan a probléma, a szülő az óvodavezetőhöz fordulhat.

v  Ügynöki tevékenység az óvodában nem folytatható.

v  Az intézmény helyiségei üzleti célra nem használhatók.

 

8.Fotózásra, videózásra vonatkozó szabályozás:

 

A Látogató-, Óvodahasználó (szülők, hozzátartozók…) aláírásával hozzájárulhat, hogyaz Óvoda Rendezvényeiről hang- és képfelvételt készíthetnek az óvodavezető megbízásából a kollégák, a Weblapkészítő, valamint óvodai engedélyben részesülő partnerek, közreműködők, sajtómunkatársak.

A Rendezvényekről (Gyermek Nap, Farsang, Gyermek előadások…) hang- és képfelvétel készül. Minden résztvevő, aki a felvételeken feltűnik, csak a beleegyezésével nevesíthető, viszont semmilyen követeléssel nem élhet a felvétel készítőivel vagy a rendezvényszervezőkkel szemben.

9.Az étkezési térítési díj befizetésének és lemondásának rendje

 

v  A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény szerinti gyermekétkeztetési normatív kedvezmény igénybevételét az alábbi jogcím alapján kérheti a szülő/törvényes képviselő:

 

  • rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesül
  • tartósan beteg vagy fogyatékos,
  • családjában tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek
  • családjában 3 vagy több gyereket nevelnek,
  • nevelésbe vételét rendelte el a gyámhatóság, vagy
    • családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett, azaz nettó összegének 130%-át.
 

 

v  Nyilatkozatot a kedvezmény igénybevételéhez a gazdasági irodában lehet kérni.

v  Az intézményvezető engedélyezése után a gyermek a nyomtatvány benyújtásának napjától ingyenesen étkezhet. Visszamenőleges érvényesítésre nincs lehetőség.

v  Az ingyenes étkezés igénybe vételéhez kizárólag a „Nyilatkozat gyermekétkeztetés normatív kedvezményének igénybevételéhez óvodai nevelés esetén” nyomtatvány töltendő ki. Egyéb iratra nincs szükség.

v  Aki a fenti feltételek egyikének sem felel meg, étkezési térítési díjat köteles fizetni.

v  A befizetések időpontját kifüggesztjük az óvoda faliújságjára, és a bejárati ajtókra.

v  A rendes befizetés hó elején, egy napon, a pótbefizetés plusz egy napon történik a hónap végén.

v  Hiányzás esetén a következő napi étkezés lemondható 9 óráig személyesen vagy telefonon a gazdasági irodában.  A lejelentés elmulasztása esetén a térítési díj visszafizetésére nincs lehetőség. 

v  A térítési díj befizetése előre történik. A későbbi hiányzások következő hónapban levonásra kerülnek.

v  A fizetési kötelezettség elmulasztása felszólítást és eljárást von maga után.

v  Be nem jelentett hiányzás esetén (ha nem történik ebédlemondás) a szülő a térítési díj visszafizetésére, illetve a következő hónapban történő jóváírásra nem tarthat igényt.

v  Az étkezéssel kapcsolatos feltételekről, kedvezményekről a szülőket a szülői értekezleteken szóban tájékoztatjuk, illetve a faliújságokon kifüggesztjük.

 

IX. Egyéb, az intézmény biztonságát garantáló szabályok

 

 

v  Az óvoda bejáratának napközbeni zárása esetén csengetéssel kell jelezni a bejöveteli szándékot.

 

v  A vezető szabályozza az óvoda épületében való tartózkodását, amely előírás a szervezeti és működési szabályzatban található meg.

v  A vezető intézkedése a reklám jellegű anyagok elhelyezéséről: a vezetői engedély megkérése után, csakis az óvoda profiljával, tevékenységével, működésével kapcsolatos, illetve azzal összefüggő reklámszövegek, anyagok kerülhetnek ki az óvoda hirdetőtáblájára.

v  Az óvoda épületének hasznosítása egyéb célokra: a fenntartó engedélye alapján, amennyiben az alapító okiratban a hasznosítás, mint vállalkozási tevékenység szerepel, megfelelő szabályozás és a feltételek kialakításával lehetőség van az épület egyes helyiségeinek hasznosítására (például tornaterem).

v  Fontos és betartandó előírás, hogy az intézmény területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá amíg az óvoda ellátja a gyerekek felügyeletét, ilyen jellegű tevékenység nem folytatható.

v  Az óvoda területén a dohányzás tilos. Tilos továbbá az óvoda területén az alkohol- és a drogfogyasztás.

v  Az óvoda területén ügynöki és kereskedelmi tevékenység nem folytatható, kivéve az óvoda által szervezett rendezvényen.

v  A tűz- és bombariadó esetén szükséges teendők felsorolását lásd az intézmény szervezeti és működési szabályzatában.

v  Anyagi felelősség esetén pontosan meg kell határozni, hogy mi az óvoda és mi a szülő felelőssége.

v  Megbotránkoztató viselkedés esetén az óvoda dolgozói felszólíthatják a helytelenül viselkedő személyt az óvoda elhagyására.

 

X. Legitimációs záradék

 

1. Elfogadó határozat

 

Az intézmény nevelőtestülete a házirendet megismerte, nevelőtestületi értekezleten megvitatta, és elfogadta.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 7
Heti: 11
Havi: 71
Össz.: 9 429

Látogatottság növelés
Oldal: Házirend
Ózdi Városközponti Óvodák Nemzetőr Úti Tagóvodája - © 2008 - 2024 - nemzetorovoda-ozd.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »